Ikšķilē un Lielvārdē modernas šķeldas katlumājas

Samazinām atkarību no Krievijas piegādātās dabasgāzes

SIA “MS Siltums” pusotra gada laikā realizējis četrus novadam būtiskus siltumapgādes projektus, samazinot atkarību no Krievijas piegādātās dabasgāzes. Ikšķilē un Lielvārdē, kur līdz šim izmantots tika fosilais kurināmais, tagad katlu mājas darbojas ar šķeldu un granulām.

Egils Helmanis, Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs: “Protams, ka galvenais šķeldu katlu māju izbūves ieguvums ir neatkarība no importētās dabasgāzes no Krievijas. Bet jāuzsver, ka šķelda ir pašu atjaunīgais resurss. Tā ir drošība iedzīvotājiem, ka vienmēr būs nodrošināts siltums un nebūs vērojamas straujas tarifu izmaiņas.”

Edgars Asars, SIA “MS Siltums” projektu vadītājs: “Lai ar šobrīd situācija ar energoresursu cenām tirgū ir stabilizējusies, jāuzsver, ka riski joprojām pastāv, jo ģeopolitiskā situācija pasaulē arī šobrīd ir ļoti mainīga un nestabila. Piemēram, karš Izraēlā vai gaidāmās prezidenta vēlēšanas ASV. Līdz ar to energoresursa izvēle, domājot ilgtermiņā, ir ļoti būtiska. Šobrīd Ogres novadā – pilsētās un pagastos – siltumapgāde tiek nodrošināta ar atjaunīgajiem energoresursiem.”

Apgūts ES finansējums

2022. gada nogalē tika saņemts apstiprinājumu četriem ES līdzfinansētiem projektiem un pusotra gada laikā uzņēmums “MS Siltums” realizēja pašvaldības uzstādīto mērķi – mazināt Krievijas ietekmi novadā. Ikšķilē tika pārbūvēta centralizētā siltumapgādes katlumāju Dainu ielā 4A. Savukārt,  Lielvārdē pārbūvēta katlu māja E. Kauliņa alejā 16 un vēl divas  uzbūvētas – Spīdolas ielā 12 un Avotu ielā 17, tādejādi jau šobrīd paplašinot esošo pilsētas siltumtrasi un paredzot paplašināšanās iespējas arī nākotnē. Jo Lielvārdē centrālajā zonā siltumapgāde ir decentralizēta un tiek nodrošināta no lokālajām katlu mājām, kas atrodas dzīvojamajās ēkās vai to tiešā tuvumā. Un tas savukārt rada piesārņojumu apkārtējā vidē un avārijas gadījumā var būtiski apdraudēt ēku drošību.

Katlu māju teritorijās veikti arī labiekārtošanas darbi – sakopšana un asfaltēšana. Būtiski, ka, paplašinot siltumtrases, siltumapgādes pakalpojumu gan Ikšķilē, gan Lielvārdē ir iespēja saņemt vēl plašākam patērētāju lokam.

Jānorāda, ka daļa veco gāzes katlu, kas līdz šim kalpoja pilsētās, bija saglabājušies vēl no deviņdesmitajiem gadiem. Daļa no tiem bija fiziski nokalpojuši un ar ļoti zemu efektivitāti. Tomēr katli, kuri vēl nav kritiskā stāvoklī,  tiek savesti kārtībā un tiks atstāti kā papildus rezerves nodrošinājums.

Ja vēl aizvadītajā apkures sezonā kaltu mājas darbojās testa režīmā, šajā tās jau darbosies pastāvīgi un pilnu apkures sezonas ciklu.

Maksāšanas kārtība nemainās

Siltumenerģijas ražotājs gan Ikšķilē, gan Lielvārdē ir SIA “MS Siltums”. Bet siltumapgādes komunālo pakalpojumu rēķinus tāpat kā līdz šim piestāda attiecīgi – SIA “Ikšķiles māja” Ikšķilē un Lielvārdē SIA “Lielvārdes Remte”. 

Katlu māju projektu izmaksas ir 6.7 miljoni eiro. Realizācijai piesaistīti tika 2.2. miljoni eiro Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējums un  SIA “MS siltums” līdzfinansējums 4,5 miljoni eiro. Par ES finansējuma piešķīrumu tika noslēgti līgumi ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru. Projektēšanas darbus, iekārtu piegādi un uzstādīšanu atklāta konkursa rezultātā veica PS “PMG un COT”.

Pašvaldības SIA “MS siltums” Ogres novadā pārvalda 10 katlu mājas ar kopējo uzstādīto siltuma jaudu 33,98 MW.